Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
pracovní dny 7:30-15:30
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Rodinné bazény
  4. Čeření (vločkování) vody

Čeření (vločkování) vody

Cílem je hlavně odstranit jemný zákal a nečistoty, které prošly filtrem (vrátit vodě "jiskru"). Používají se k tomu sloučeniny hliníku, které působí tak, že po rozpuštění ve vodě a naředění v celém bazénu se chemicky přemění (hydrolyzují) na nerozpustný hydroxid hlinitý, který se zvolna vysráží ve formě bílých vloček a "nabalí" do sebe jemné nečistoty ve vodě. Vločky sedimentují ke dnu a je možno je odsát. Optimálního účinku se dosahuje, pokud se vločkovač nechá působit přes noc do druhého dne. Je také potřeba upravit pH vody na 7 (+/- 0,2).

Při použití síranu hlinitého se uvolní jisté množství kyseliny sírové, která je neutralizována uhličitanem. Při prvním použití v napuštěném bazénu většinou postačí hydrogenuhličitan přítomný v přírodní vodě. Jeho obsah je však různý, v tvrdé vodě je vyšší než v měkké. Tvrdá voda proto více tlumí výkyvy pH. Při nízkém pH se může stát, že se hydroxid hlinitý dokonale nevyvločkuje ani do druhého dne. Pak je nutno zvýšit pH přídavkem sody.

Ve veřejných plaveckých bazénech se tato operace provádí zpravidla každý týden, přičemž se vysrážený hydroxid hlinitý natáhne do filtru a voda se v následujících dnech navíc přes tento hydroxid hlinitý filtruje. U malých zahradních bazénů se to řeší podle druhu a velikosti filtru, výkonu čerpadla a podle vlastní úvahy a zkušeností.

Plavecké bazény dávkují síran hlinitý zpravidla v množství 3 g/m3. Může postačit i menší množství, větší dávka však efekt nezlepší, naopak může přinést komplikace. Zásadně se dávkuje nejprve roztok vypočteného množství síranu hlinitého a zajistí jeho rozmíchání v celém objemu bazénu. Teprve potom se stejným způsobem dávkuje soda tak, aby pH vody bylo již uvedených 7 (+/- 0,2). Dobře se promíchává a kontroluje pH.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli