Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
pracovní dny 7:30-15:30
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Rodinné bazény
  4. Patří měď (modrá skalice) do rodinného bazénu?

Patří měď (modrá skalice) do rodinného bazénu?

Ionty mědi mají slabý baktericidní účinek a patří k nejdéle používaným chemickým prostředkům pro hubení zelených řas. Tradičním dávkováním je používání roztoku modré skalice, moderním je řízené elektrolytické rozpouštění kovové mědi.

Pokud dodavatel technologie neurčí jinak, lze využít platnou vyhlášku pro pitnou vodu, která uvádí nejvyšší meznou hodnotu 1,0 mg/l Cu (což odpovídá 4 mg/l modré skalice).

Pro zajímavost lze ještě uvést, že na Slovensku nebo v Německu platí v pitné vodě limit 2 mg/l Cu, ve Velké Británii a v USA je limit 1,4 mg/l Cu.

V případě, že se rozhodnete v bazénu modrou skalici používat, je pravidelná kontrola obsahu mědi nutností.

Koncentrace modré skalice v bazénové vodě pomalu klesá, protože se zvolna vysráží jako uhličitan nebo hydroxid měďnatý v závislosti na pH. Chemicky je to podobné jako přeměna síranu hlinitého na hydroxid hlinitý jen s tím rozdílem, že hydroxid měďnatý se vzhledem ke své nízké koncentraci vyvločkuje jen obtížně. Při čeření síranem hlinitým je nutno počítat s tím, že značná část mědi se ochotně vysráží spolu s hliníkem, zvláště při vyšším pH. Tak lze i koncentraci mědi výrazně snížit. Řeší se tak i nechtěné předávkování modré skalice. Silné předávkování má za následek vysrážení bledě modrozeleného zásaditého uhličitanu měďnatého, který ulpívá na plavkách a vlasech koupajících se. Odstraní se působením slabé kyseliny, např. citronové, vinné nebo octové (octa).

Pro koncentraci 1 mg/l Cu dávkujeme 4 g/m3 modré skalice. Při menších dávkách úměrně méně.

Při tvrdošíjném růstu řas lze použít šokové zvýšení koncentrace mědi na asi 2 mg/l.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli