Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
pracovní dny 7:30-15:30
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Rodinné bazény
  4. Dávkování chloru do rodinného bazénu

Dávkování chloru do rodinného bazénu

Chlorace vody slouží k její dezinfekci (bakterie). Provádí se buď speciálními chemikáliemi (např. tablety) nebo se dávkuje chlornan sodný, který se pro průmyslové účely dodává jako alkalicky reagující roztok (zvyšuje pak pH vody v bazénu) s obsahem okolo 130 g/l aktivního chloru. Pro veřejnost je dostupný v drogeriích přípravek SAVO, který je zředěným roztokem chlornanu sodného. Pozor, na etiketě musí být uvedeno jeho použití pro desinfekci pitné nebo bazénové vody. Je nutno zdůraznit, že obsah aktivního chloru v roztocích chlornanu se skladováním snižuje, v teple je tento pokles velmi výrazný.

Obsah aktivního chloru v bazénové vodě klesá, a to poměrně rychle. Je to způsobeno tím, že se chlor spotřebovává oxidací organických látek, to jsou hlavně napadané a vnesené nečistoty. Koncentrace aktivního chloru klesá také účinkem slunečního záření. Proto se jeho obsah doporučuje kontrolovat a doplňovat pravidelně, v době provozu každý den. Chlornan sodný přechází postupně na neškodný chlorid sodný (kuchyňská sůl).

Při první dávce chlornanu do vody nelze přesně určit jeho množství. Značná část aktivního chloru se totiž spotřebuje na oxidaci látek ve vodě (i pitné) vždy přítomných. První dávku bývá potřebné zvýšit o 50 -100 %. Při dalších dávkách, pokud voda obsahuje zbytkovou koncentraci chloru, zvýší se již jeho obsah úměrně dávce chlornanu.

Dávkování chloru průmyslovým chlornanem sodným s obsahem chloru cca 130 g/l :

Pro nadávkování 0,5 mg/l chloru se použije 4 ml/m3.

Dávkování chloru přípravkem SAVO s deklarovaným obsahem např. 47 g/l aktivního chloru :

Pro nadávkování 0,5 mg/l chloru se použije asi 11 ml/m3 .

Praktický tip:

Kelímek z testeru lze použít pro dávkování chlornanu (k horní rysce je objem 12 ml). V takovém případě ho ale pak nelze vzápětí používat k odběru vody pro kontrolu obsahu chloru, ale nechat ho vyloužit v nechlorované vodě.

Chlornan sodný a SAVO reagují silně alkalicky a zvyšují pH vody.

Používání prodávaného chloraminu T ev. B nelze k dezinfekci bazénu doporučit, neboť jsou samy i jejich reakční produkty zdravotně nevhodné.

Chlor je klasickým, nejúčinnějším a nejlacinějším desinfekčním prostředkem. Nevýhodou, zvláště ve vířivkách, je při vyšších teplotách nepříjemný zápach a případně i alergie. Lze ho nahradit chemikáliemi s tzv. aktivním kyslíkem, nejčastěji peroxid vodíku a peroxosíran draselný, nebo na bázi PHMG (polyhexymethylenguanidinu).

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli