Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
pracovní dny 7:30-15:30
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
  1. Úvod
  2. Poradna
  3. Rodinné bazény
  4. Úprava pH v rodinném bazénu

Úprava pH v rodinném bazénu

Hodnota pH udává míru kyselé nebo zásadité reakce vody. Voda přesně neutrální má pH 7. Od hodnoty 7 k nule stoupá kyselost, od 7 do 14 stoupá zásaditost. Stupnice pH není lineární, každá změna o jednotku znamená změnu kyselosti nebo zásaditosti 10×.

Běžná přírodní voda má pH nižší než 7, protože je „okyselena“ vzdušným kysličníkem (oxidem) uhličitým. Neutrální nebo slabě alkalické jsou v přírodě jen některé vody minerální. Pitná voda se v některých úpravnách záměrně alkalizuje a často má pH kolem 8. Vyhláška udává pro pitnou vodu rozmezí 6,5 – 9,5. Z hlediska lidského vnímání se voda v rozmezí asi 4,5 – 9,5 jeví jako „neutrální“. Vysoké pH „na vzduchu“ klesá, neboť voda pohlcuje vzdušný oxid uhličitý.

Rozmezí pH 6,5 - 7,6 uváděné vyhláškou pro plavecké bazény je rozmezím optimálním pro desinfekční účinek chloru. Je proto nápadně užší než povolené rozmezí pro vodu pitnou.

Zvýšení pH vody v bazénech se provádí sodou (uhličitan sodný). Lépe se rozpouští krystalická soda než prášková soda bezvodá. Soda reaguje ve vodě alkalicky. Důvody pro zvýšení pH jsou následující:

  • se stoupajícím pH klesá únik chloru z hladiny, voda je méně cítit chlorem.
  • při používání síranu hlinitého k čeření vody klesne poněkud hodnota pH a pro dokonalé vysrážení hydroxidu hlinitého je zvýšení pH většinou nutné.

Velikost dávek sody je nutno vyzkoušet prakticky. Liší se u vody čerstvě napuštěné a vody déle upravované, hlavně však podle obsahu hydrogenuhličitanu (přibližně lze říci tvrdosti).

Hlavním důvodem pro snižování pH (okyselování vody) je většinou vysoké pH způsobené alkalicky reagujícím chlornanem. Vysoké pH však klesá samovolně v důsledku pohlcování vzdušného kysličníku uhličitého. Pokud toto nepostačí, je nutno sáhnout k okyselení velmi zředěnou kyselinou chlorovodíkovou (solnou) nebo sírovou:

  • kyselinu sírovou je nejvhodnější používat zředěnou, která je na trhu jako kyselina akumulátorová. Výhodou je její čistota a nepřítomnost výparů. U velmi tvrdé vody kyselinu sírovou raději nepoužíváme, aby se v bazénu nesrážel málo rozpustný síran vápenatý.
  • kyselina solná je sice vhodná univerzálně, poskytuje však (jako koncentrovaná nebo mírně ředěná) zdraví škodlivé výpary, které způsobují také korozi kovů. Každou kyselinu ředíme tak, že lijeme kyselinu do vody !

Použití jakékoliv jiné kyseliny nelze doporučit. Vede obvykle k následným komplikacím.

Dávkování kyseliny je nutné rovněž vyzkoušet pokusně.

Složení vody (zejména obsah hydrogenuhličitanu) v různých regionech bude mít zásadní vliv. Je třeba postupovat opatrně malými dávkami! K požadovanému okyselení může někdy postačit i 1 ml kyseliny na 1 m3 vody.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli